Prostovoljstvo


»Prostovoljnost je lepa obleka, ki človeka kaže kot človeka.«

Na Šolskem centru Novo mesto dijaki in zaposleni sodelujemo pri številnih prostovoljnih akcijah in humanitarnih dogodkih, skozi prostovoljstvo pa se gradijo dobri medsebojni odnosi. Delo v dobro drugih ali v splošno korist opravljajo dijaki in zaposleni.

Prostovoljno delo v SB Novo mesto

20-letnica prostovoljstva dijakov v Splošni bolnišnici Novo mesto

V torek, 10. decembra 2024, je v restavraciji Splošne bolnišnice Novo mesto potekala slavnostna prireditev ob 20-letnici organiziranega prostovoljnega dela naših dijakov v Splošni bolnišnici Novo mesto.

Začetki organiziranega prostovoljnega dela segajo v leto 2004, ko so takratna glavna medicinska sestra Slavica Naumov Krošelj, koordinatorica prostovoljcev Jožica Rešetič ter mentorica iz zdravstvene šole Mojca Gajić orale ledino prostovoljstva v bolnišnični dejavnosti. Dve leti kasneje je mentorica prostovoljnega dela v šoli postala Mojca Simončič, zadnjih 17 let pa sta mentorici Mojca Simončič in Gloria Šepec.

Slavnostno prireditev so povezovale dijakinje prostovoljke: Lina Palčič, Valerija Stanković Zupančič, Tanja Malešević, Teja Matkovič in Zala Kovačič. Za glasbeno popestritev so poskrbeli: pevski zbor Splošne bolnišnice Novo mesto, prostovoljka Anja Janežič in Jernej Žagar, naš bivši dijak prostovoljec in hkrati dobitnik priznanja naj prostovoljec za leto 2006.

Na dogodku nas je s pomenom prostovoljstva seznanila Anica Mikuš Kos, predsednica Slovenske filantropije, osrednje humanitarne organizacije na področju promocije prostovoljstva. 

Zahvale za opravljeno delo so podelili podžupan Mestne občine Novo mesto Peter Kostrevc, ravnateljica Srednje zdravstvene in kemijske šole Damjana Papež ter direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto doc. dr. Milena Kramar Zupan, ki je ob tej priložnosti izročila zahvale mentoricam prostovoljcev. Slavica Naumov Krošelj, začetnica prostovoljstva v Splošni bolnišnici Novo mesto, je ob tem poudarila, da je Splošna bolnišnica Novo mesto prva regijska bolnišnica v Sloveniji, ki je začela s prakso prostovoljstva in hkrati ena redkih, ki ima organizirano prostovoljno delo že toliko let.

Mlade prostovoljce in vse zbrane na prireditvi je ob koncu z obiskom razveselil še prvi od decembrskih dobrih mož, sveti Miklavž, in jih obdaril.

Prostovoljno delo v SB Novo mesto – Sončki

Mentorica: Gloria Šepec

Začetki segajo v leto 2004, ko smo dobili prijazno vabilo iz Splošne bolnišnice Novo mesto za sodelovanje. Vsako leto organiziramo uvodno izobraževanje za nove dijake – prostovoljce, kar je tudi osnovni pogoj, da dijak lahko sploh opravlja prostovoljno delo. Povprečno opravlja prostovoljno delo v posameznem šolskem letu okoli 30 dijakov, ki vsakodnevno obiskujejo bolnike. Prostovoljno delo poteka na naslednjih oddelkih Splošne bolnišnice Novo mesto: pljučno – infekcijski, abdominalni, nevrološki in NBO.

Skupina prostovoljcev pod imenom Sončki obiskuje odrasle paciente v svojem prostem času. Dijaki obiskujejo paciente po pouku.

Delo prostovoljcev spremlja mentorica v šoli in na oddelkih. Prostovoljci prinašajo svojo mladost in razigranost v bolniške sobe ter nudijo urico ali več druženja, branje knjig, družabništvo in druga drobna dela. Lahko so tudi »vezni člen« med bolnikom in osebjem.

Poleg svojega osnovnega dela pa prostovoljci aktivno sodelujejo v vseh projektih pod okriljem Slovenske filantropije in projektih, ki potekajo v širši lokalni skupnosti z namenom širiti temelje prostovoljstva med ljudi, predvsem mladino. Skoraj vsako leto sodelujemo na natečajih Naj prostovoljec, Naj prostovoljski projekt, Naj prostovoljska šola. Za prostovoljce pripravimo slavnostno novoletno in zaključno srečanje. 

Veseli smo, da nas v bolnišnici sprejemajo z odprtimi rokami, saj se vsi zavedamo, da lahko prav mladi prostovoljci s čutom za sočloveka, svojo neposrednostjo ter veseljem, vedrino in nesebično spontanostjo bolnikom ter varovancem krajšajo dolge ure, dneve in tedne bivanja v bolnišnici.

Prostovoljno delo na otroškem oddelku SB Novo mesto – Pikapolonice

Mentorica: Mojca Simončič

Z opravljanjem prostovoljnega dela na otroškem oddelku smo pričeli leta 2007. Vsako leto smo poskušali otrokom s pomočjo delavnic, zgodbic, glasbenih točk in iger pričarati delček prazničnega vzdušja, da bi pozabili na bolečino in strah. Sodelovali smo z bolnišnično šolo in bolnišničnim vrtcem, pripravili posamezne razstave, sodelovali ob tednu otroka, skratka delili smo srečo in veselje. Sedaj to poskušamo na daljavo. Pripravljamo se na novoletni čas, ko želimo otroke razveseliti s skromno pozornostjo in srčnimi željami za prihodnost.

Dan odprtih vrat Splošne bolnišnice Novo mesto

Mentorica: Gloria Šepec

Leta 2017 je Splošna bolnišnica Novo mesto prvič izvedla dan odprtih vrat, naši dijaki pa od takrat vsako leto sodelujejo pri izvedbi. Glavni cilj dneva odprtih vrat je, da se predstavijo vsa društva bolnikov, ki sodelujejo s Splošno bolnišnico Novo mesto. Na veznem hodniku se na stojnicah predstavljajo društva, z namenom, da se čimbolj približajo pacientom.

Prostovoljno delo v DSO

Prostovoljno delo v DSO Črnomelj 

Mentor: Uroš Frankovič

Šola zelo dobro sodeluje z DSO Črnomelj, lansko šolsko leto pa smo sodelovanje okrepili še s prostovoljnim delom. K prostovoljnem delu je vabljen vsak, ki želi nekaj prispevati h kvalitetnejšem preživljanju prostega časa starejših. Veseli nas predvsem velik odziv dijakov v 1. letnikih. Dom naše dijake prostovoljce pri delu podpira, vzpodbuja. In kaj dijaki prostovoljci počnejo? Vsem stanovalcem, starejšim, osamljenim nudijo družabništvo (se z njimi pogovarjajo, igrajo, pojejo, kaj zaigrajo), jim pomagajo premagovati osamljenost in nudijo pomoč pri vsakodnevnih opravilih. Dijaki prostovoljnemu delu namenijo vsaj 1 uro na teden. Že ta kratek čas pa je dovolj, da nekomu polepšamo dan in stkemo nova prijateljstva.  

1675772147035

Prostovoljno delo v DSO Metlika

Mentor: Uroš Frankovič

V preteklosti smo že sodelovali s prostovoljnim delom v DSO Metlika, nato pa nekaj let zaradi težav s prevozi dijakov, nismo imeli prostovoljcev. Lansko leto pa smo zopet okrepili ekipo dijakov, ki obiskujejo starostnike v DSO Metlika. Dijaki v svojem prostem času hodijo k stanovalcem, jim nudijo družabništvo (se z njimi pogovarjajo, igrajo, pojejo, kaj zaigrajo), jim pomagajo premagovati osamljenost in nudijo pomoč pri vsakodnevnih opravilih. Dijaki prostovoljnemu delu namenijo vsaj 1 uro na teden. 

prostovoljci dso Metlika

Prostovoljno delo v DSO Novo mesto

Mentorica: Marta Jelinič in

Z dijaki že vrsto let sodelujemo kot prostovoljci v DSO Novo mesto. Na prostovoljnem delu sodelujejo dijaki programa bolničar-negovalec tehnik zdravstvene nege. Prostovoljci enkrat tedensko obiskujejo izbranega stanovalca v DSO in z njim preživljajo 45 minut svojega prostega časa v obliki medsebojnega druženja. Dijaki ugotavljajo, da je prostovoljstvo v 1. letniku dobra odločitev, saj do začetka prakse v DSO vzpostavijo poseben odnos do starostnikov in tudi komunikacija bolj enostavno steče. Prav tako takšna oblika druženja pozitivno vpliva na medgeneracijsko sodelovanje dveh različnih skupin ljudi, kjer vsak pripomore k učenju nečesa novega.

Prostovoljci v DSO NM

Prostovoljno delo v DSO Trebnje

Mentorica: Janja Vovko

Že nekaj let obiskujemo stanovalce v DSO Trebnje. Naši prostovoljci ob rednih obiskih radi obeležijo tudi različne praznike v letu. Tako vsako leto na delavnicah ličkajo koruzo, izrezujejo buče za noč čarovnic,  pred novim letom skupaj s stanovalci izdelujejo novoletne okraske, voščilnice, adventne venčke … Za dan žena pripravijo lutkovno predstavo in prepevajo ljudske pesmi. Naš prostovoljec Nejc rad zaigra na kitaro in njegov žameten glas še dolgo odzvanja v ušesih in srcih naših stanovalcev.

prostovoljci DSO Trebnje 3
prostovoljci dso Trebnje 2

Prostovoljno delo v VDC Novo mesto

Prostovoljstvo v Varstveno delovnem centru Novo mesto

Mentorica: Sara Muška Žlak (sara.muska.zlak@sc-nm.si)

V letošnjem šolskem letu smo pričeli s prostovoljstvom tudi v VDC Novo mesto, saj prostovoljstvo ni le pomoč nekomu, ampak tudi odlična šola za življenje. S prostovoljnim delom pridobimo specialno znanje, spretnosti in izkušnje, ki so še kako dobrodošle pri našem delu z ljudmi. Poleg naštetega se krepijo naši socialni stiki, osebnostno rastemo in pridobimo status v družbi. S prostovoljstvom izpolnjujemo tudi svoje aktivno državljanstvo.

V času prostovoljstva delamo kot družabniki varovancem, s katerimi se pogovarjamo, igramo družabne in socialne igre ter jim beremo. Pomagamo jim pri vsakodnevnih opravilih, na ustvarjalnih, kuharskih in sprostitvenih delavnicah. Ne samo za nas, tudi za varovance so praznovanja čaroben čas. Veseli so vsakršnih športnih in glasbenih aktivnosti, pri katerih se skupaj z nami sprostijo. Veliko jim pomeni tudi vključevanje v vsakdanje okolje, kjer se počutijo sprejete.

Če želiš občutiti, kako nekomu polepšati dan, obstaja samo en pogoj, da se pridružiš prostovoljcem:

 »POKAŽI, DA TI JE MAR.« 

Prostovoljstvo
prostoovljstvo 2

V jati z drugačnimi

Mentorica: Sara Muška Žlak (sara.muska.zlak@sc-nm.si)

Varstveno delovni center Novo mesto že nekaj let organizira mednarodna srečanja oseb z intelektualno ali gibalno oviranostjo. Namen srečanj je spoznavanje in sprejemanje oseb z intelektualno ali gibalno oviranostjo ter hkrati pridobivanje novega znanja. Običajno gre za medsebojno druženje šolarjev, dijakov in drugih starejših.

7. mednarodno srečanje V jati z drugačnimi

Prostovoljno delo v sodelovanju z društvi

Sodelovanje z društvom za celiakijo

Mentorica: Marija Račič

V dvorani Leona Štuklja smo sodelovali z društvom Celiac Slovenije, ki skrbi za prehrano brez glutena. Spoznali smo živila brez glutena, zanimiva pa je bila peka kruha in peciva brez glutena. Dijaki so izvajali tudi meritve vitalnih funkcij in spoznavali delo slovenskih društev za celiakijo.

prostovoljci društvo za celiakijo

Merjenje gleženjskega indeksa

Mentorica: Sara Muška Žlak

Krožek za merjenje krvnega tlaka, gleženjskega indeksa in pulzne oksimetrije deluje na šoli že več let pod mentorstvom Sare Muška Žlak. Krožek povezuje teoretično znanje dijakov z delom na terenu in sodelovanjem z Društvom za zdravje srca in ožilja Novo mesto.

Dijaki s svojim delom aktivno sodelujejo na različnih dogodkih, ki jih organizira društvo, kot so preventivne akcije, pohodi in druge javne prireditve. Na teh dogodkih izvajajo meritve krvnega tlaka, gleženjskega indeksa in saturacije kisika v krvi. Meritve so namenjene vsem udeležencem, ki želijo preveriti svoje zdravstveno stanje, dijaki pa jim ob tem pojasnijo pomen dobljenih rezultatov in svetujejo o zdravem načinu življenja.

Sodelovanje dijakom omogoča pridobivanje dragocenih praktičnih izkušenj, razvijanje strokovnosti, komunikacijskih spretnosti in odgovornega odnosa do ljudi. Krožek prispeva tudi k večji prepoznavnosti šole v lokalnem okolju ter krepitvi zavedanja o pomenu preventive in skrbi za zdravje srca in ožilja.

Delo krožka poteka uspešno in z redno udeležbo dijakov, ki z veseljem sodelujejo pri dogodkih in se zavedajo pomena svojega prispevka k ohranjanju zdravja skupnosti.

GI3
GI2
GI1

Sodelovanje z društvom liga proti epilepsiji

Mentorica: Marija Račič

S strani društva Liga proti epilepsiji smo dobili prošnjo za sodelovanje pri meritvah vitalnih funkcij ter razdeljevanje njihovih brošur in zgibank. Društvo skrbi za varovanje zdravja bolnikov z epilepsijo in seznanja družbo s problematiko epileptičnih napadov in nudenjem prve pomoči. 

prostovoljci društvo liga proti epilepsiji1
prostovoljci  društvo liga proti epilepsiji
prostovoljci društvo za epilepsijo

Pisanje vzpodbudnih pisem

Mala pozornost za veliko veselje

V sredo, 11. decembra 2024, je 6 dijakov Srednje zdravstvene in kemijske šole Novo mesto obiskalo Dom starejših občanov Črnomelj in stanovalcem pričaralo prav posebno praznično vzdušje. Dogodek je bil obogaten s kratkim kulturnim programom in predajo božično-novoletnih voščilnic, ki so jih dijaki skrbno izdelali v okviru projekta Mala pozornost za veliko veselje.

Dijaki so pripravili kar 238 voščilnic, s katerimi so stanovalcem želeli prenesti toplino, veselje in prazničnega duha. Na začetku je imel uvodni nagovor predsednik Dijaške skupnosti Tai Šeško, F3b. Sledili so glasbeni nastopi: Ita Žabkar, K2b je na harmoniko zaigrala priljubljene melodije, Neli Božičnik, K3a je zapela dve praznično obarvani pesmi, za zaključek pa je na harmoniki zaigral še Luka Škedelj, K4b.

Po končanem programu so dijaki stanovalcem osebno predali voščilnice, se z njimi pogovorili in jim zaželeli lepe praznike. Topla srečanja in nasmehi na obrazih stanovalcev so dokaz, da takšne geste pomenijo veliko več kot le preprosto darilo.

Obisk je bil čudovita priložnost za medgeneracijsko povezovanje in širjenje prazničnega duha, za kar se zahvaljujemo tako našim dijakom kot tudi zaposlenim DSO Črnomelj, ki so nas toplo sprejeli.

Natečaj za bralno znamenje Mladi za boljši svet

Mentorice: Mojca Gajić, Mojca Simončič, Julija Krajšek Souvan

Rdeči križ Novo mesto je septembra 2023 povabil šole in vrtce k sodelovanju na likovnem natečaju za bralno znamenje, ki ga je razpisal pod geslom Mladi za boljši svet.

Srednja zdravstvena in kemijska šola je zbrala osem bralnih znamenj in jih v sodelovanju z ostalimi šolami Šolskega centra Novo mesto pod skupno prijavo poslala na natečaj za bralno znamenje.

Natečaj Male ode radosti

Mentorica: Mojca Gajič in Mojca Simončič

Rdeči križ Novo mesto je v septembru 2022 povabil šole in vrtce k sodelovanju v literarnem natečaju.

Izdelki v obliki hvalnice veselja, radosti, humorja so obogatili izdelano Pratiko za lepše dni, ki je bila novoletno darilo starejšim občanom Novega mesta.

Srednja zdravstvena in kemijska šola je sodelovala pod okriljem Šolskega centra Novo mesto, ki je prejel posebno priznanje za množično vključitev mladih v natečaj.Male ode radosti

Natečaj Nisi sam

Mentorica: Mojca Gajič

Dijaki Srednje zdravstvene in kemijske šole sodelujejo na natečaju Nisi sam, katerega pobudnik in organizator je Rdeči križ Novo mesto. Odziv je velik, sodelujejo dijaki 2., 3. in 4. letnikov, ki so pisali pisma, pesmi, lepe misli. Rdeči križ bo zapise skupaj z darilom dostavil starostnikom. Dijaki so tako pokazali empatijo in pripravljenost vnesti v vsakdanjost starostnikov lepe misli in jim s pismom polepšati dan ter pregnati občutek osamljenosti.

Nisi sam: Ana Vintar

Srčna pisma – svetovni dan otrok z redko boleznijo

Mentorica: Mojca Simončič

Že drugo leto zapored smo se odzvali na projekt Srčna pisma, ki ga pripravlja Društvo Julijan Vilijem  ob svetovnem dnevu redkih bolezni, to je 28. februarja. Dijakom Srednje zdravstvene in kemijske šole ni bilo težko odpreti src in napisati misli in želja iz srca. Nastalo je toliko pisem, da smo jih razdelili tudi na otroškem oddelku SBNM. Vsa pisma smo v elektronski obliki posredovali združenju, ki je pisma razdelilo med družine, ki se soočajo z negovanjem otroka z redko obliko bolezni. 

Razno

Dan odprtih vrat v podjetju Krka

Mentorica: Marija Račič

S podjetjem Krka, d.d., že več let sodelujemo pri njihovem dnevu odprtih vrat. Z meritvami arterijskega krvnega tlaka namreč njihovim obiskovalcem merimo to pomembno vitalno funkcijo ter svetujemo glede zdravega načina življenja. Meritev je vsako leto več, tako da se že bližamo številki 1000 v enem dnevu. Sodelovalo je 16 dijakov in dve mentorici. Vedno smo veseli Krkinih majic in priložnostnih darilc, predvsem pa praktičnih izkušenj pri delu z ljudmi.

20230117 093125

Skrb za okolico šole

Mentorica: Marija Račič

Na zdravstveni šoli skrbimo tudi za urejenost okolice šole. Vsako leto z dijaki 2. letnikov programa zdravstvena nega posadimo sončnice in tulipane, ki nato krasijo okolico naše šole, da je ta lepša, prijaznejša in bolj domača.

prostovoljci  skrb za okolico šole

Humanitarne akcije

Zgodbe naše resničnosti

Epidemija Covid -19 se je dotaknila tudi nas v šoli, ne samo, da smo kar čez noč odšli na šolanje preko računalnika, v svoje domove. Kar nekaj naših dijakov programa bolničar-negovalec, zdravstvena nega in zdravstvena nega -PTI je poleg dopoldanskega pouka prihajalo v različne domove starejših občanov pomagati osebju v teh domov. Dijaki so tako izkusili tudi delo v »skafandrih«, delo v ti. rdečih conah. Nekaj dijakov je svoje izkušnje tudi zapisalo v spodnjih zgodbah.